Стоматологія

Захист від карієсу

Захист від карієсу


У цивілізованих країнах, де профілактика захворювань порожнини рота є самою популярною областю стоматології, недуги краще не лікувати, а просто не дають їм шансів виникнути.
Загадкова для багатьох непосвячених професія «гігієніст-стоматолог» з'явилася в нашій країні не так давно, але навіть за цей короткий час зуміла стати досить популярною і престижною. Задача лікарів, які володіють цією важливою спеціальністю, не обмежується навчанням пацієнтів навичкам правильної чищення зубів. Гігієніст займаються системної профілактикою карієсу, яка включає в себе ще й застосування спеціальних заходів щодо захисту зубів, а також підготовку порожнини рота до ряду стоматологічних операцій.

Урок чистоти
Серед безлічі профілактичних заходів першорядної завданням гігієніст є навчання пацієнтів правильному догляду за ротовою порожниною. Виявляється, справа це не таке легке, як може здатися на перший погляд. Відомо, що осідає на зубної емалі м'який наліт є рідною стихією для бактерій, що викликають карієс, тому контроль над його освітою - головна умова в справі профілактики цього захворювання. Чим довше наліт залишається на поверхні зуба, тим більша ймовірність розвитку каріозного поразки зуба. Виправити похибки в гігієнічної поведінці допоможе метод контрольованої чищення зубів. На такому «іспиті» лікар пропонує пацієнту самостійно здійснити з дитинства знайому процедуру. Після чого на зуби наноситься спеціальний тест-препарат, завдяки якому в світлі гелевою лампи наочно видно ділянки, обойденние увагою зубної щітки (вони змінюють свій колір). Звичайно, цей зримий ефект справляє на пацієнта (який, як правило, абсолютно впевнений в тому, що відмінно вміє чистити зуби) дуже сильне враження. Після цього спеціаліст показує, як треба орудувати зубною щіткою правильно, а потім, можливо, буде потрібно ще пара відвідувань, щоб пацієнт міг закріпити отримані навички. Після короткого курсу навчання йому буде достатньо лише 2 рази на рік відвідувати стоматолога для профілактичного огляду. Але, як правило, самостійної чищення зубів буває недостатньо, особливо, якщо у пацієнта є високий ризик карієсу. Щоб оцінити цей ризик, у багатьох клініках беруть аналіз слини, за яким лікарі вивчають, скільки в цієї рідини присутній мікробів (стрептококів та молочно-кислих бактерій). Якщо слини виділяється замало або в ній міститься надлишок мікробів, то виникає необхідність у професійній чищення зубів. Ця процедура забезпечує повне видалення зубного нальоту, а відповідно, служить надійною профілактикою карієсу та захворювань пародонту. Зняття зубних відкладень можна робити за допомогою ручних інструментів (кюретов, скейлеров, екскаваторів і т.д.), електромеханічних апаратів, а також ультразвукових скейлеров або повітряно-абразивних (піскоструминні) систем. У безлічі клінік широко використовується апарат швейцарської компанії EMS AIR FLOW S2, призначений для видалення м'якого зубного нальоту, зубного каменю та полірування зубів, комбінує ультразвукової та піскоструминні методи. Приємним побічним ефектом професійної чистки, проведеної на цьому апараті, є те, що посмішка стає світліше на 1-2 тону. Крім того, проведення професійної гігієни полегшує діагностику карієсу, оскільки картина стає більш зрозумілою, якщо поверхня зуба очищена і висушена. Також ретельна гігієнічна обробка порожнини рота є невід'ємною умовою для якісного здійснення таких складних методів лікування, як естетичне пломбування, мікропротезірованіе, відбілювання зубів, хірургічне лікування пародонтиту, імплантація, ортопедичне та ортодонтичні лікування.

На війні як на війні
Мікроби в порожнині рота можуть жити тільки на твердій і горбистою поверхні. І хоча нам самим зуби здаються гладкими, для малюсіньких мікроорганізмів вони представляють собою зручний рельєф, де можна непогано облаштувати. Як правило, улюблені місця їхнього проживання - природні поглиблення жувальних зубів (фіссури), які відносяться до так званих ретенціонним (важко доступним) зонам. Зубна емаль на дні борозенки тонша, ніж на решті поверхні зуба, тому карієс там розвивається швидше. Тому існує подвійний ризик розвитку карієсу жувальних зубів. Задача гігієніст - вигнати загарбників з насиджені територій. Для цього проводять герметизації фіссур, затоках поглиблення спеціальним герметизуючі засобом (без кольору, смаку і запаху), завдяки якому зубна емаль буде надійно «запечатані» від проникнення хвороботворних бактерій. До складу герметизуючі препарату включені субмікроскопіческіе частинки мікроелементів - фтору, магнію, кремнію, кальцію. Герметик вирівнює поверхню зуба, і «агресора» не залишається нічого робити, як прибирати по добру, по здорову. Процедура займає всього 2 хвилини і вже відразу після сеансу можна приймати їжу. Зміцнювати таким чином можна не тільки жувальні зуби, але й всі інші.
Інший варіант герметизації на увазі застосування Силантьєв - светоотверждаемих матеріалів із групи синтетичних пластмас на основі акрилат, які як би затікає у емалеві складки і ямки на поверхні зуба, вирівнюючи його рельєф. Завдяки цьому поверхня стає гладкою, що полегшує трудомісткий процес чищення. Силантьєв протримаються на зубах 3-5 років. А щоб не дати мікробам і останнього шансу залишитися у роті, лікар здійснює полірування зубів спеціальними пастами. Після цього на рівній і слизькій гладі зубів бактеріям вже не втриматися. До того ж полірувальних пасти містять фтор, а отже, додатково зміцнюють емаль і знижують її підвищену чутливість.
Інший спосіб профілактики - ремінераліція емалі. Ця процедура потрібна зубах, в яких порушений баланс мінеральних речовин (що може відбуватися при підвищеній кислотності, несприятливої спадковості або неправильної гігієни). Тоді на зубі з'являється біла пляма. У цій стадії карієс може виявитися оборотним, якщо вчасно провести торпрофілактіку. Для цього буде потрібно близько десяти сеансів, протягом яких лікар буде наносити на уражений зуб спеціальні препарати, відновлюють емаль. В арсеналі сучасної стоматології є спеціальні прилади, які допомагають вчасно відслідковувати початковий етап карієсу. Наприклад, за допомогою спеціального лазерного приладу можна виявити карієс навіть тоді, коли при візуальному огляді взагалі ніяких змін ще не помітно. Певним звуковим сигналом цей розумний апарат оповіщає дантиста про наявну патології.

Профілактика дешевше
Програма профілактики карієсу адресована в першу чергу дітям від 6 до 11 років, але і з успіхом застосовується і у дорослих. Значних тимчасових витрат ця програма не передбачає. Від пацієнта потрібно спочатку відвідати лікаря 2-3 рази, а потім приходить на профілактичні огляди раз на півроку. Професійна гігієна порожнини рота як один з основних компонентів профілактики стоматологічних захворювань повинна проводитися дітям, підліткам і дорослим регулярно, але не менше двох разів на рік. Головна умова ефективності цієї профілактики - індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Для здійснення цього завдання після огляду пацієнта і оцінки його стоматологічного та гігієнічного статусу лікар-гігієніст розробляє конкретний план заходів. При необхідності вже в ході виконання цього плану в нього вносяться необхідні корективи. Тривалість інтервалу між відвідуваннями залежить від гігієнічного стану порожнини рота, ступеня ураження зубів карієсом, присутності гінгівіту, вираженості пародонтиту, ступеня прорезиванія зубів у дітей.