Стоматологія

Пломби, вкладки та вініри

Пломби, вкладки та вініри


Отже, пломба - це штучна реставрація, заміщаються дефект зуба, що утворився частіше всього в результаті карієсу. Всі пам'ятають пломби з амальгами (металеві) і цементні (порошок + рідина), на зміну яким прийшли композитні хімічного затвердіння (це коли дві пасти змішуються разом). Ну і, нарешті, самі «модні» - светоотверждаемие, вони ж фотополімерні, композити, пломби з яких твердеют під дією синього світла спеціальної лампи.

Светоотверждаемие пломби дійсно гарні. Вони гарні, міцні, контроль отвердіння дозволяє лікарю «ваять» зуб стільки часу, скільки потрібно - без поспіху. Додайте до цього відмінну кольорову гаму, можливість відтворення за кольором та прозорості всіх верств зуба, прекрасну поліруемость - відполіровані пломба по блиск не відрізняється від емалі.

Незважаючи на відносну «молодість» нової технології, сьогодні можна говорити про 3-5-річної бездоганною службі цих пломб. Є спостереження 7-річної давності, вселяє оптимізм.

Не бажаючи втомлювати читачів подробицями про хімії светоотверждаемих пломб, про механізм полімеризації та про розмір наповнювачів, відзначимо лише найголовніше, на чому тримається більшість сучасних технологій відновлення зубів - це механізм приклеювання фотополімерами до зубу. Ось тут як раз і сталася революція.

Якщо раніше пломби трималися в порожнині за рахунок геометрії порожнини і пломби, то надалі з'явилася можливість створювати мікроскопічні нерівності в емалі, куди затікає клей, що з'єднує пломб з зубом. На сьогоднішній день стоматологічні клеї (їх називають адгезивних системами) проникають в мікропори, створені у всіх шарах зуба - і в емалі, і в дентин.

Цим створюється такий зв'язок пломби з зубом, що в експерименті при спробах відірвати пломб від зуба вона відривається разом з частиною зуба! До речі, вам на замітку, шановні читачі: светоотверждаемие пломби не «випадають» цілком з зуба. Якщо це відбулося, то це означає, що порушена технологія пломбування.

Так чому ж, запитаєте Ви, все більше «просунутих» стоматологів рекомендують пацієнтам вкладки при великих дефектах зубів? І чому половина моєї статті, присвяченої вкладки, відведена розповіді про пломбах та адгезиви?

А справа ось в чому. Сьогодні дискусія «Що краще - фотополімерами, чи керамічний вкладка (або вінір), або Металокераміка?» Не має сенсу. Совершенно очевидно, что речь идет о взаємодоповнюючих методах. На жаль, кераміка або Металокераміка, як би добре вона не була, багатьом пацієнтам недоступна з фінансових причин. Прийняття рішення в кожному конкретному випадку нерідко буває важко і багато в чому залежить не тільки від суто медичних показань.

І все ж у фотополімерами є недоліки, з-за яких у певних клінічних випадках їх застосування для реставрації просто нерозумно.

1. Усадка під час фотополімеризації - недолік закладений в хімії цих матеріалів. Під час затвердіння пломба скорочується в обсязі від 0,8% до 5%. Якщо розмір пломби не великий, то це не проблема, але, якщо пломба велика, то ризик відриву, розколу пломби і виникнення карієсу під нею зростає разом із розміром самої пломби.

2. Друга проблема - продовження перше, тому що усадка веде до появи внутрішніх напружень в самій пломбі. В результаті откаливаются тонкі стінки. Напевно, хоч у кого-то, з читачів була ситуація, коли пломба стоїть, а одна стінка відкололась - це усадка і внутрішня деформація.

3. Неповна полімеризація пломби. Справа в тому, що в роті під дією світла пломба полімеризуються тільки на 60-70%. Від цього страждає і міцність пломби і колірна стабільність. Якщо будь-яку пломб можна було б просто нагріти до 100 град. протягом 15 хвилин, то її міцність зросла б у кілька разів. До речі, цей принцип якраз і лежить в технології лабораторного виготовлення вкладок з светоотверждаемих композитних матеріалів.

Вініри і вкладки - нові технології
Саме розвиток светоотверждаемих композитних матеріалів дало поштовх до створення стоматологічних чудоклеев (адгезиви), про які говорилося раніше. Ці клеї дали можливість приклеюються до зубу не тільки композитні пломби, але й фарфор і метал (практично все, що завгодно). А це, в свою чергу, дало поштовх розвитку нової технології. Сьогодні в усьому світі найбільшу популярність завойовують вкладки та вініри з порцеляни (точніше - кераміки). Тепер це переможна хода кераміки докотилася й до нас.

Вкладка - це, як не дивно, то ж пломба, тільки виготовлена не в роті пацієнта, а в лабораторії. Навіть композитна вкладка зі звичайного пломбіровочногоматеріала позбавлена описаних вище недоліків, притаманних пломбі, виготовленої у роті.
Якщо говорити про керамічної вкладці, то вона взагалі значно перевершує будь-яку іншу за своїми властивостями. Справа в тому, що з усіх матеріалів, що застосовуються в стоматології, кераміка - найбільш близька за своїми властивостями (міцність, колір, светоотражения і т.д.) до емалі зуба.

«Приклеєних» до зубу фарфоровий вкладка майже повністю відновлює його міцність. Тому там, де є великі руйнування зубів краще поставити вкладку, а не пломб. У багатьох випадках, коли руйнування коронковой частини зуба велика, а зуб при цьому «живий», єдине, що дозволяє уникнути депульпірованія і покриття зуба коронки - це вкладка.

Вінір - це тонка, керамічна платівка, яка приклеюється на фронтальну поверхню зуба для додання йому досконалої форми. Як і вкладки, вініри мають абсолютно природний вигляд і виготовляються в лабораторії. Потім, приклеюються спеціальним стоматологічним клеєм до заздалегідь підготовленої емалі зуба.
Зубна емаль при цьому стачівается всього лише на 0,3-0,7 мм, а ріжуча кромка вкорочуються менше, ніж на 1 мм. Це набагато менше, ніж потрібно для установки звичайних коронок.

Вінір закінчується на кордоні з яснами, тому її роздратування, і як наслідок, початок запального процесу - виключені. Реставрувати зуб виглядає цілком природно і вражає своєю винятковою естетикою. Зуб не втрачає своїх функціональних здібностей, так як твердість керамічних матеріалів перевершує твердість зубної емалі.
У кака же випадках використовуються вініри?

* Якщо форма Ваших зубів далека від досконалості або не відповідає тому, до чого Ви прагнете
* Ви ховає свої зуби із-за безлічі пломб різного кольору, або з-за травмованого (сколотити) зуба
* Погіршення естетики зуба, наприклад, із-за зміни його кольору
* Для маскування щілини між зубами, що з віком часто збільшується (діастема)
* Якщо є неправильний розворот одного або декількох зубів, або криво, або тісно стоять зуби.

Як же виготовляють вініри і вкладки?
Спочатку лікар під анестезією (абсолютно безболісно), якщо зуб «живий», видаляє весь карієс і формує порожнину під вкладку. Далі знімається зліпок зубів з обох щелеп. До речі, цей процес дуже змінився за останні роки. Сучасні слепочние матеріали дуже м'які і смачно пахнуть - мінімум дискомфорту. Знімки лікар відправляє в лабораторію, де за ним зубний технік відливають з гіпсу модель (тобто дуже точну копію щелепи з зубами).

На моделі технік відновлює втрачену частину зуба з кераміки, наносячи її тонкими шарами пензликом і періодично випалювання в спеціальній печке при температурі cвише 700 градусів. На окремих режимах до цього додається ще вакуум! Так технік відновлює форму зуба, колір, контакт із сусіднім зубом. Потім готова вкладка ретельно полірується і на моделі передається лікарю в кабінет.

В наступне відвідування лікар приміряє вкладку, оцінює її колір, форму, контакт з сусідніми зубами, після чого приклеюють вкладку до зубу за допомогою клею (адгезиви) та спеціального композитного цементу. Далі він прибирає надлишки цементу і перевіряє - не заважає вкладка накусивать. Наприкінці заполіровивается місце склеювання.

Весь процес займає в цілому 2,5 -3 години і два візиту. Але ефект коштує таких витрат часу і засобів. Не кажучи про міцність, керамічна вкладка на порядок красивіше любой пломби. З точки зору гігієни керамічної вкладці немає рівних, тому що на ній не осідає наліт і вона «дружелюбно» до яснах.