Стоматологія

Неприємний запах з рота

Неприємний запах з рота


Чи є у вас неприємний запах з рота?

Нормально "пахне" ваше дихання? Не впевнені? Зрозуміло, за певних обставин у кожного з нас може з'явитися неприємний запах з рота, - причому самі ми зможемо дізнатися про це лише з реакції людей, які нас оточують.
Визначити, чи є у вас неприємний запах з рота, часто буває непросто, перш за все тому, що ротова порожнина, джерело всіх цих запахів, сполучена з носом за допомогою отвори, яке знаходиться в задній частині ротової порожнини, в області м'якого неба. І оскільки ніс "фільтрує" запахи, які виникають в задній області рота, він таким чином фільтрує і цей самий неприємний запах. То есть у вас, цілком можливо, і є цей запах з рота - але ви самі про це не знаєте.

Як же можна про це дізнатися?

Якщо навіть наші власні носи не можуть допомогти нам з впевненістю визначити, як пахне наше дихання - чи можемо ми все-таки дізнатися про це? Один зі способів - дізнатися про думку з цього приводу кого-то из ваших найближчих родичів. Ви також можете звернутися з таким же проханням до близької одного, або до вашого зубного лікаря при черговому візиту до нього. Якщо ж це питання здається вам занадто особистим і ви боїтеся "довірити" його дорослим людям, які не тривожтеся і запитайте про це у ваших дітей. Як ми добре знаємо. саме їх устами нерідко глаголет істина.

Чи можна самостійно визначити, як пахне ваше дихання?

Такі способи теж відомі. Наприклад, лізніте ваше наплечника, дайте слині підсохнути приблизно п'ять секунд, а потім понюхати це місце. Ну як? Приблизно так ви і пахне. Або, якщо бути точним, так пахне передня частина вашої мови. На ваш погляд - пройшли ви цю першу перевірку?

Тепер спробуйте з'ясувати, як пахне задня частина вашої язика. Візьміть ложку, Переверніть її, і поскребіте їй саму далеку частина язика. (Не дивуйтеся, якщо при цьому ви почнете давіться). Подивіться на оставшееся на ложці речовина, що ви соскреблі я язика, - зазвичай воно густе і білуваті. А тепер понюхати його. Терпимо? Або тошнит? Саме такий запах вашого дихання (на відміну від запаху передньої частини язика), швидше за все, відчувають оточуючі.

Головна причина неприємного запаху з рота - це ...

Тепер ви знаєте, що в більшості випадків джерелом неприємного запаху з рота є біле речовина, що покриває задню частину язика. Або, якщо бути точніше, - бактерії, що живуть у цій білій субстанції. (Існує й інша, також досить поширена причина неприємного запаху - це бактерії, які накопичуються в інших областях рота).

У чому ж насправді головна причина неприємного запаху з рота?

У більшості випадків виникнення неприємного запаху з рота пов'язано зі станом ротової порожнини. А саме - неприємний запах з рота зазвичай викликають бактерії, що живуть у ній. Бактерії, як і люди, протягом усього життя споживають їжу і виділяють її відходи. Відходи життєдіяльності деяких видів бактерій представляють із себе сірчистих з'єднання, і саме вони є причиною неприємного запаху з рота.
Пам'ятаєте, як пахне Тухля яйце? Цей запах також викликаний освітою в яйці сірчистого з'єднання - сірководню. Характерний запах компостних куп або Скотний двір теж зобов'язаний своїм "пахощами" наявності сірчистого з'єднання - метил-меркаптана. І обидва ці з'єднання виділяють бактерії, що живуть у наших ртах.
Ці речовини мають загальну назву "летючих сірчистих сполук" (ЛСС). Термін "летючі" означає, що ці речовини швидко випаровується, навіть при нормальних температурах. "Летучестью" цих з'єднань і пояснюється їхня здатність швидко проникати, так би мовити, в носи оточуючих нас людей.
Хоча ці речовини в основному і утворюють неприємний запах з рота, бактерії. що живуть у ротовій порожнині, виділяють і інші продукти, які мають дуже неприємний запах. Ось деякі з них:

Кадаврін - речовина, що утворюють характерний трупне запах.
Путресцін - утворює сморід при гниття м'яса.
Скатол - основна складова запаху людських фекалій.

Ви, напевно, будете чимало здивовані, дізнавшись, що у звичайній порожнини рота може бути такий "букет" малопріятних запахів - але це так, і винятків, на жаль, не буває. Кожна людина в тій чи іншій мірі має в своєму диханні ці, з дозволу сказати, аромати. На щастя, людське нюх НЕ вловлює ці запахи, якщо їх концентрація в диханні невисока. Лише тоді, коли вона підвищується, то утворюється той самий характерний неприємний запахізо рота.

Які види бактерій викликають неприємний запах з рота?

Більшість хімічних сполук, що викликають неприємний запах з рота (сірководень, метил-меркаптан, кадаврін, путресцін, скатол), виділяються анаеробних бактерій (їх більш точну назву - грам-негативні анаероби). Термін "анаеробні" означає, що вони найкраще живуть і розмножуються в тих місцях, де немає кисню.
У наших ртах відбувається постійна боротьба за життєвий простір між бактеріями, і він виділяє продукти, які утворюють неприємний запах з рота, і іншими бактеріями, які цього не роблять. Свіжість нашого дихання і визначається, власне кажучи, ступенем рівноваги в присутності і тих, і інших бактерій.
Скупчення зубного нальоту (білої плівки, яка утворюється на язикі і зубах - на лінії ясен і нижче) може змінити це рівновагу в користь бактерій, що утворюють неприємний запах з рота. Уявіть собі - шар нальоту товщиною всього лише в одну-дві десятих міліметра (тобто товщиною приблизно в грошову купюру) вже зовсім не містить кисню - тобто кращого місця для бактерій не знайти.
Тому, у міру того як наліт накопичується, його населяють все більше бактерій, що утворюють неприємний запах - а значить, кожен наш видих містить все більше сполук, які виділяються цими бактеріями.

Чим живляться анаеробні бактерії, що утворюють неприємний запах з рота?

Більшість скверно пахнучий речовин, що утворюють неприємний запах з рота, бактерії виділяють після споживання білків. Тобто коли ми їмо такі продукти, як м'ясо чи риба, отримують свою частку їжі і живуть в нашому роті бактерії. А те, що вони виділяють після їжі, і є ті самі сполуки. які викликають неприємний запах з рота.
Анаеробні бактерії знайдуть білки - свою улюблену їжу - у чому завгодно, навіть у з'їдене вами чізбургере. Крім того, в наших ртах завжди знайдеться для них і "природна" білкова їжа - наприклад, мертві шкірні клітини, або численні білкові компоненти, що містяться в слині. Якщо ж ви нерегулярно користуєтесь зубною щіткою і ниткою, у вашому роті для бактерій утворюється справжній бенкет - залишки їжі від сьогоднішнього сніданку, вчорашнього вечері, позавчорашній обіду ...

Які харчові продукти містять найбільшу кількість білка?

М'ясо, риба і морепродукти, яйця, молочні продукти (молоко, сири та йогурти) - у всіх цих продуктах білка дуже багато. Більшість людей одержує приблизно дві третини необхідних білків саме з них. Інші джерела білка - злаки та продукти з них, горіхи, стручковий рослини (горох, боби і сочевиця). Інгредієнти, що входять до складу багатьох улюблених нами десертів (наприклад, тортів і пирогів), перетворюють ці смачні страви в справжні білкові скарбниць.

Де живуть бактерії, що викликають неприємний запах з рота?

У більшості випадків ці бактерії накопичуються на язику, але у них є чимало й інших "місць проживання".

Як позбутися неприємного запаху з рота?

Оскільки головним джерелом неприємного запаху з рота є дурно пахнуть виділення бактерій (летючі сірчистих з'єднання), головний спосіб позбутися від них - очищати ротову порожнину так, щоб:

Позбавити бактерії поживних речовин.
Зменшити кількість вже накопичилися у роті бактерій.
Послабити анаеробних середу, в якій живуть і розмножуються бактерії.
Не допускати утворення нових вогнищ розмноження бактерій.

Крім того, можна використовувати очищувачі, які послаблюють активність викликають неприємний запах з рота летких сірчистих сполук.

Як позбавити бактерії поживних речовин?

Як ви пам'ятаєте, головним джерелом неприємного запаху з рота є дурно пахнуть відходи життєдіяльності бактерій, які вони виділяють при перетравлювання білків. Тому у людей, що дотримуються вегетаріанської їжі (що складається в основному з фруктів і овочів), рідше виникають проблеми з неприємним запахом з рота, ніж у тих, хто споживає багато білкової їжі - наприклад, м'яса.
Крім того, дуже важливо вчасно і правильно очищати ротову порожнину - особливо після споживання їжі, багатої білками. Після закінчення сніданку, обіду чи вечері в наших ртах залишаються дрібні частинки їжі, які застрягають між зубами, а також осідають в білому наліт на задній частині язику. А оскільки саме в цих місцях накопичуються і анаеробні бактерії, що викликають неприємний запах з рота, то, не очистивши як слід рот після прийому їжі, ви тим самим надовго забезпечите їх достатньою кількістю поживних речовин.

Щоб позбутися неприємного запаху з рота, потрібно чистити зуби і ясна

Бактерії, що виділяють продукти, які утворюють неприємний запах з рота, живуть також і в зубного нальоту, що накопичується на зубах і на лінії ясен. Для того, щоб зменшити цей наліт, запобігти його подальшого накопичення і видалити залишки їжі, "затримали" в роті і службовці їжею бактерій, необхідно ретельно чистити зуби і ясна зубною щіткою і зубною ниткою.
Про зубну нитку дозволимо собі нагадати вам ще раз. Якщо не вичищати ретельно і щодня проміжки між зубами, куди не може проникнути зубна щітка, навряд чи вдасться розлучитися з неприємним запахом з рота.

Відвідайте вашого стоматолога

Якщо після всіх вжитих заходів запах з рота не зникає, - зателефонуйте і запишіть до вашого зубного лікаря на прийом, на якому ви зможете не тільки докладно обговорити создавшуюся проблему, а й провести необхідні процедури по очищенню вашого рота. Це може виявитися найкращим виходом, тому що:

1) Далеко не всі люди знають, як найбільш ефективно діяти зубною ниткою і зубної щокою. Після огляду вашого рота лікар навчить вас необхідним прийомам.

2) Ефективній очищення зубів може заважати наросшій на них зубний камінь. Ваш зубний лікар видалить його.

3) Якщо у вас з'явилися ознаки захворювання пародонту ( "хвороби ясен"), лікар виявить їх і преложіт вам відповідне лікування. Захворювання пародонту може серйозно пошкодити ваші зуби і навколишнє їх кістку. При цьому між зубами і яснами утворюються глибокі "кишені", в яких накопичуються бактерії, - причому він настільки глибокі, що їх важко або навіть неможливо очистити, а отже ліквідувати цю причину викликає неприємний запах з рота.

4) Під час огляду ваш лікар виявить - якщо вони є - інші нелеченние захворювання, які можуть посилювати неприємний запах з рота.

5) Якщо вашому лікарю здається малоймовірним. що саме ці захворювання є причиною неприємного запаху з рота, він запропонує вам записатися на прийом до терапевта і дасть відповідні роз'яснення.