Стоматологія

Карієс

Карієс


У зубах безперервно відбуваються два протилежно направлених процесу -демінералізація та відновлення мінералізації (ремінералізація): завдяки впливу мікроорганізмів (бактерій) і бляшок (нальотів на поверхні зубів)спочатку із зубної емалі, а потім і з твердої тканини власне зуба вивільняються мінеральні речовини, наприклад, кальцій, внаслідок чого зуби демінералізуются. Слюна діє на цей процес нейтралізующе, відкладаючи надлишки мінеральних речовин назад в тверду субстанцію зубів, завдяки цьому відбувається ремінералізація зубів.

Однак у цьому процесі відсутня суворе рівновагу, оскільки демінералізація протікає у шість разів швидше, ніж ремінералізація. З цієї причини шкідливі для зубів відкладення повинні постійно віддалятися, щоб не виник карієс.

Демінералізована ділянки зубної поверхні мають вид білих плям. На цій стадії зуби можуть бути ремінералізіровани цілеспрямованої фторізаціей. Якщо ж карієс вже утворився, то в цьому випадку хвора тканина зуба повинна бути знято, а що виникло на її місці отвір щільно запечатані зубною пломбою. Для цього в розпорядженні зубного лікаря є великий набір пломбувальними матеріалів.

Зараз чи карієс?
Новітні дослідження показали, що причина виникнення карієсу повинна бути приписана бактерій Streptococcus mutans, у той час як лактобацілли (бацили молочнокисла бродіння) відповідальні за їх поширення в ротовій порожнині. Це означає, що карієс виникає не тільки внаслідок поганої гігієни порожнини рота, але може також переноситься як інфекційне захворювання від однієї людини до іншого. Як це відбувається? В момент народження ротова порожнина немовлят практично вільна від бактерій. Вони оселяються там лише в перші місяці життя. Якщо, наприклад, мати, батько дитини чи хто-небудь з доглядають за ним осіб мають в ротовій порожнині бактерії і при годівлі дитини облизуються ложку дитини або спав на підлогу соску, то ці бактерії можуть потрапити в ротову порожнину дитини; він також набуває карієс. Тому контролюйте, будь ласка, себе: не облизувати ложку дитини при його годівлю, стерилізують спав на підлогу соску, і перш за все постарайтеся привести в порядок свої каріозние зуби.

Аналіз слини показує розвиток карієсу
Карієс більше не є такою вже й складною і нерозв'язані проблемою. Дієвим допоміжним засобом тепер служить аналіз слини. Він не тільки виявляє наявних бактерій, але може характеризувати і ступінь ризику. Встановлюється обсяг слиновиділення. На підставі цього можна судити про здатність слини нейтралізовивать розщеплення кислоти. Крім того, можна обчислити кількість стрептококів, які вважаються основними винуватцями карієсу, і число молочнокислих бацил, також провокують це захворювання.

Для аналізу слюна на кілька днів поміщається в спеціальний інкубатор. Після цього, за отриманими результатами, лікар може скласти для пацієнта цілеспрямовану терапію і вирішити, що робити далі, щоб уникнути карієсу.

Карієс викликає важкі хвороби
Якщо не допомагають ліки, прописані лікарем, та стан здоров'я вперто не бажає поліпшуватися, вирушайте до стоматолога. Виявляється, запалення зуб може стати причиною захворювання практично будь-якої частини тіла.

Наслідки
Карієс, який багато хто вважає нешкідливі, іноді викликає запальні процеси, свищі, кісти, а також сприяє проникненню бактерій і токсинів в організм. Частіше за все з-за хворих зубів загострюється гайморит, хвороби нирок, шлунку, кишечника, астма, болі в суглобах і хребті, ревматизм. Крім того, європейські медики стверджують, що карієс може стати причиною захворювання яєчників, а у чоловіків викликати безпліддя. Англійські лікарі зазначають, що карієс особливо небезпечний для тих, хто наважується на протезування кульшових суглобів - під впливом інфекції кістки можуть стати крихкими і будуть нездатні витримати протез. Єдине спасіння від цих бід - ретельна гігієна та постійна профілактика ротової порожнини.

Правила гігієни.
Всі ми знаємо про те, що і коли треба робити, але не завжди дотримуємося цих правил. Постарайтеся регулярно відвідувати стоматолога, не запускайте хворі зуби, використовуйте зубні пасти з сполуками фтору, меняйте зубні щітки кожні три місяці і чистіть зуби після кожного прийому їжі. Це неодмінно допоможе Вам впоратися з багатьма недугами.