Стоматологія

Профілактика стоматологічних захворювань

Профілактика стоматологічних захворювань вкрай важлива. Профілактика стоматологічних захворювань, як правило, включає дві складові частини - це щоденна гігієна порожнини рота і зубів і регулярне проходження стоматологічного огляду. Кожна складова профілактики стоматологічних захворювань передбачає свої особливості. Кожна людина повинна самостійно визнати важливість профілактичних заходів і дотримуватися їх.

Профілактика стоматологічних захворювань, що складається в огляді у зубного лікаря, повинна проводитися не рідше одного разу на півріччя. Під час візиту лікар не обов'язково буде лікувати зуби. Але він може зняти камінь і наліт, які згодом можуть привести до утворення каріозних поразок. Пацієнтам рекомендується відвідувати того фахівця, якому вони довіряють. Невеликий карієс краще вилікувати одразу, не чекаючи ускладнень, тому що крім всього іншого лікування запущених зубів помітно вдарить по гаманцю.

Грамотна гігієна порожнини рота і зубів передбачає визначення того, скільки разів і чим чистити зуби. Зубну щітку необхідно вибирати, виходячи з особливостей зубів і ясен, так як, наприклад, щітка з жорсткою щетиною підійде не кожному.

Чистити зуби можна скільки завгодно раз на день, але не менше двох разів. Найоптимальнішим режимом вважається триразова чистка зубів - відповідно, з ранку, в обід і ввечері. Проте, кожна людина може сам вирішувати, скільки разів користуватися зубною щіткою з пастою.

Інше важливе питання в профілактиці стоматологічних захворювань - якою пастою чистити зуби. Практично всі фахівці сходяться на думці, що використовувати одну й ту ж зубну пасту для чищення зубів всіх членів родини не можна. Для кожної людини, в ідеалі, паста повинна підбиратися, виходячи з особливостей стану зубів і ясен. Крім того, для дітей краще придбати спеціальні дитячі пасти.

Профілактика стоматологічних захворювань в сучасній стоматології класифікується:

- Загальна профілактика, що не припускає використання лікарських препаратів. До заходів такої профілактики стоматологічних захворювань відносять правильний раціон харчування, до складу якого входить достатня кількість білкової їжі, амінокислот, мікроелементів і вітамінних сполук. Особливо важливо налагодити режим харчування у дітей при прорізуванні зубів. Харчування має містити продукти, багаті кальцієм і фтором.

- Загальна профілактика, що передбачає вживання препаратів. До заходів подібної профілактики стоматологічних захворювань слід віднести вживання в їжу вітамінних добавок, а також збалансованих комплексів на основі фтору і кальцію. Такі добавки та вітаміни приймаються чітко позначеними курсами. Тривалість кожного курсу залежить від віку і стану зубів пацієнта.

- Місцева профілактика стоматологічних захворювань, при якій не використовуються ліки. До заходів подібного роду профілактики належить, по-перше, ретельне пережовування їжі, грамотну гігієну порожнини рота і зубів. При чищенні, особливо якщо є необхідність, можна використовувати як профілактичні, так і лікувальні зубні пасти. До нелікарським методам профілактики стоматологічних захворювань відноситься і регулярне обстеження у стоматолога. З харчування слід виключити їжу, багату на вуглеводи, які руйнують емаль зуба.

- Місцева профілактика, що передбачає використання лікарських препаратів. Мається на увазі використання місцевих зміцнювальних препаратів кальцію і фтору. Такі кошти можуть випускатися у формі гелів та паст і застосовуються у вигляді аплікацій або для втирання.