Стоматологія

Стоматологія » 2009 » Липень » 18 » Запальні захворювання порожнини рота: сучасні підходи до профілактики та лікування
01:11
Запальні захворювання порожнини рота: сучасні підходи до профілактики та лікування
Стоматит і пародонтит є станами, домінуючими в структурі запальних захворювань порожнини рота. Стоматит (від грец. Stoma - рот) - запалення слизової оболонки порожнини рота, що супроводжується її дистрофічними змінами. У людини стоматит може бути викликаний пошкодженням різного характеру (механічним, термічним, хімічним, фізичним), авітамінозом, цукровим діабетом, захворюваннями серцево-судинної, нервової, кровотворної систем, органів травлення, гострої (кір, скарлатина, дифтерія) і хронічної (туберкульоз) інфекцією, інтоксикацією, паразитичними грибками (кандидоз).

Чинниками, що сприяють появі травматичної стоматиту, зазвичай є відкладення зубного каменю, каріозні зуби, неправильно виготовлені протези, пломби, чужорідні предмети, опіки гарячою їжею, вплив лугів, кислот і т.п. При короткочасному впливі пошкоджуючого фактора розвивається катаральний процес: слизова оболонка гіперемована, набрякла, кровоточить; при тривалій дії утворюються виразки, навколо яких формуються запальні валики.

Стоматит, викликаний загальними захворюваннями організму і характеризується появою на слизовій оболонці порожнини рота афт, може протікати гостро і хронічно. Гострий афтозний стоматит частіше виникає у дітей, що страждають шлунково-кишковими і вірусними захворюваннями, діатезом. При цьому температура тіла зазвичай підвищена. На слизовій оболонці ясен, губ, неба з'являються афти, оточені яскраво-червоним обідком; виникає рясне слиновиділення. Підщелепні лімфатичні вузли збільшені та болючі. Захворювання триває 7-10 днів. Хронічний рецидивуючий афтозний стоматит характеризується періодичним виникненням на слизовій оболонці щік, бічній поверхні язика, нижньої губи одиночних афт, дно яких покрито сіро-жовтим нальотом. Лімфатичні вузли, як правило, не збільшені. Захворювання триває 5-10 днів, після чого афти епітелізіруются або перетворюються на виразки. Виразковий стоматит часто виникає при гострих ентероколітах, виразковій хворобі шлунка, після перенесених ангіни і грипу, при інтоксикації ртуттю, вісмутом. Виразки можуть розташовуватися на всій слизовій оболонці; з'являється неприємний запах з рота, рясне слиновиділення. При захворюваннях крові (лейкози) на слизовій оболонці порожнини рота і мигдалинах з'являються афти, що перетворюються потім у виразки. Та ж картина спостерігається і при променевої хвороби.

У переважній більшості випадків тільки сильна зубний біль змушує людину замислитися про здоров'я своїх зубів. Про здоров'я ясен постійно піклуватися не прийнято, оскільки їх запалення протікає довгостроково, без інтенсивних болів; до цих симптомів звикають і не вважають їх приводом для серйозного занепокоєння. Тим часом захворювання оточують зуб тканин не менш часто, ніж карієс, призводять до випадання зубів. За даними ВООЗ, близько 80% людей в тій чи іншій мірі страждають захворюваннями пародонту. Пацієнтів призводять до лікаря "осідання ясен і подовження зубів", в ряді випадків - больові відчуття оголених шийок і клиновидних дефектів. Пародонт - це комплекс тканин, які оточують зуб і забезпечують надійну фіксацію в щелепних костях: ясна, волокна периодонтальної зв'язки, поверхневий шар цементу коренів зубів і кістка альвеолярних відростків щелепи. Характер патологічного процесу в пародонті найчастіше може бути запальним і / або дистрофічних. Кожен з перелічених видів патології відрізняється за основним ознакою - причинному фактору; чим точніше дані про причину захворювання, тим ефективніше лікування, а головне - заходи профілактики.

Запальні захворювання пародонту є найбільшою групою захворювань. Якщо запалена тільки ясна - це гінгівіт. Якщо залучаються структури периодонтальної зв'язки і кістки альвеолярних відростків - пародонтит. Атрофія альвеолярних відростків (зубних осередків), розвивається при пародонтиті, веде до рухливості і випадання зубів. Хронічне бактеріальне подразнення призводить до розвитку запалення, втрати з'єднання між зубом і яснами, появи пародонтального кишені.

І гінгівіт, пародонтит і мають однаковий причинний фактор: фактично це дві стадії єдиного запального процесу, який виникає спочатку в тканинах ясен як наслідок масивних мікробних скупчень і вони виділяють ферментів і токсинів.

Гінгівіт може розвинутися при дії на тканини ясен несприятливих зовнішніх факторів (інтоксикація свинцем, марганцем, вісмутом), а також бути проявом порушеною місцевої або загальної реактивності організму. При дії шкідливих чинників на слизову оболонку ясен запалюється спочатку ясенна сосочок, потім сусідні ділянки слизової оболонки. Клінічно гінгівіт характеризується появою кровоточивості і хворобливості ясен. При тривалому впливі шкідливих факторів можливий розвиток деструктивного процесу - освіта на слизовій оболонці ясен виразок, ерозій та інших патологічних елементів. При появі некротичних ділянок внаслідок інтоксикації погіршується загальний стан організму, підвищується температура тіла, виникають головний біль, слабкість, рясне потовиділення, безсоння, гнильний запах з рота. Гінгівіти мають тенденцію до частих загострень, що виникають одночасно із загостренням якого-небудь захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Профілактика гінгівіту полягає в обов'язковій чищення зубів, систематичному видаленні зубного каменю, своєчасному лікуванні зубів і санації слизової оболонки порожнини рота.

Статистика свідчить про те, що вже в дитячому віці поширеність гінгівіту досягає 80-95%, а отже, гостро стоїть проблема адекватного догляду, прищеплення необхідних гігієнічних навичок дітям. Завдання це вкрай складна: щоб домогтися необхідної очищення зубів і ясен, потрібно не менше 20 разів провести щіткою по кожній поверхні зуба; загальний час чищення (з зовнішньої та внутрішньої сторін зубів) повинно бути не менше 3 хв., Інакше мікробна бляшка зберігається. Крім того, потрібно в обов'язковому порядку обробляти всі міжзубні проміжки за допомогою зубочистки або зубної нитки, оскільки ці простори складають близько половини загальної поверхні зубів. Цьому необхідно не тільки вчити, але буквально привчати дітей з самого раннього віку і формувати потребу в такій чищенні зубів не менше двох разів на день.

Лікування гінгівіту і пародонтиту полягає в регулярно проводиться гігієнічної обробці і призначення препаратів, що пригнічують активність мікроорганізмів ефективно, що уповільнюють формування мікробних скупчень і таких, протизапальний ефект. Для цієї мети може використовуватися гель для ясен, що містить два компоненти: антибактеріальний препарат з антіанаеробной активністю метронідазол 1% і антисептик хлоргексидин 0,25% в стабільних концентраціях. Така комбінація зумовлює досягнення оптимальної терапевтичної ефективності у відношенні основних збудників запальних захворювань порожнини рота: анаеробних бактерій, найпростіших, грамнегативних і грампозитивних мікроорганізмів, дріжджів, дерматофітів і ліпофільних вірусів. У більшості хворих гінгівітом кровоточивість і хворобливість ясен зникають після 3 днів застосування гелю, але, щоб ефект був стабільним, необхідно пройти повний курс - 10 днів. Препарат має приємний освіжаючий смак, водорастворім, тому не перешкоджає відтоку ексудату, володіє високою плинністю і може повністю заповнювати пародонтальні кишені. Після контакту з ясенна рідиною, яка містить естерази, відбувається гідроліз неактивного метронідазолу бензоату. Метронідазол виявляє бактерицидну дію на анаеробні бактерії, що знаходяться в пародонтальних кишенях або зубоясенної борозні.

При схильності до кровоточивості ясен рекомендується профілактичне застосування гелю Метрогіл Дента 1-2 рази на рік. Комбінація метронідазол + хлоргексидин широко використовується для лікування та профілактики пародонтиту як у дорослих, так і у дітей, починаючи зі шкільного віку; це єдиний антибактеріальний препарат для стоматологічного застосування, який ефективний відносно анаеробних бактерій, колонізує ротову порожнину. При пародонтиті гель може використовуватися як самим лікарем у процесі професійного лікування безпосередньо в кабінеті, так і пацієнтом для продовження терапії в домашніх умовах.

Метронідазол + хлоргексидин є дуже зручним засобом для антисептичної і протизапальної обробки після професійного чищення зубів і видалення зубного каменю при хронічному гінгівіті.

Переглядів: 5572 | Додав: artful87 | Рейтинг: 2.6/5 | Дивись також : Новий засіб для запобігання карієсу